De voldoening van de BTW bij werken in onroerende staat dat wordt verricht voor een BTW-plichtige afnemer die periodieke BTW-aangiften indient, wordt verplicht verlegd naar de afnemer (art. 20, § 1 KB nr. 1).
Tot en met 31.12.2022 hoeft de aannemer enkel de vermelding “btw verlegd” op de factuur te schrijven. Vanaf 01.01.2023 verandert dit echter ingevolge het KB van 26.10.2022 (B.S. 10.11.2022).
Schrijf u in voor onze fiscale club of btw club met GRATIS toegang Practinet (modules PB en VenB / btw)!
Afnemer = een Belgische onderneming
Vanaf 01.01.2023 volstaat de loutere vermelding “btw verlegd” op de factuur niet langer. Het KB van 26.10.2022 legt een nieuwe verplichte factuurclausule op.
Klant is een gewone BTW-plichtige die periodieke BTW-aangiften
Als de aannemer werk in onroerende staat factureert aan een gewone BTW-plichtige die periodieke BTW-aangiften indient, dan reikt een factuur zonder btw uit maar moet hij de volgende verplichte vermelding op de factuur aanbrengen:
"Verlegging van heffing. Bij gebrek aan schriftelijke betwisting binnen een termijn van één maand na de ontvangst van de factuur, wordt de afnemer geacht te erkennen dat hij een belastingplichtige is gehouden tot de indiening van periodieke aangiften. Als die voorwaarde niet vervuld is, is de afnemer ten aanzien van die voorwaarde aansprakelijk voor de betaling van de verschuldigde belasting, interesten en geldboeten" (nieuw art. 20, § 3 KB nr. 1).
Klant is een kleine onderneming of landbouwonderneming
Als de aannemer werk in onroerende staat factureert aan kleine ondernemingen (art. 56bis WBTW) en landbouwondernemingen (art. 57 WBTW), dan mogen zij voortaan hun BE-BTW-nummer meedelen aan de aannemer. Maar vanaf 01.01.2023 moeten zij evenwel de aannemer op te hoogte te brengen dat zij geen periodieke BTW-aangifte indienen (nieuw art. 20, § 1, tweede lid KB nr. 1). Zodat de aanemer met 21% btw kan factureren.
Deelt de kleine onderneming of de forfaitaire landbouwonderneming niet mee dat hij geen periodieke BTW-aangifte indient, dan kan de aannemer een factuur zonder BTW uitreiken maar moet hij wel de verplichte vermelding op de factuur aanbrengen:
"Verlegging van heffing. Bij gebrek aan schriftelijke betwisting binnen een termijn van één maand na de ontvangst van de factuur, wordt de afnemer geacht te erkennen dat hij een belastingplichtige is gehouden tot de indiening van periodieke aangiften. Als die voorwaarde niet vervuld is, is de afnemer ten aanzien van die voorwaarde aansprakelijk voor de betaling van de verschuldigde belasting, interesten en geldboeten" (nieuw art. 20, § 3 KB nr. 1).
Deze nieuwe factuurclausule wordt ingevoerd om te vermijden dat de aannemers ten onrechte de verlegging van de heffing zouden toepassen.
Met deze verklaring wordt de aannemer - behoudens samenspanning tussen de partijen - ontslagen van de aansprakelijkheid wat betreft de "hoedanigheid van de afnemer, wanneer de klant de factuur niet schriftelijk betwist (nieuw art. 20, § 3 KB nr. 1).
Afnemer = een buitenlandse onderneming
Wanneer de afnemer een buitenlandse onderneming is die in België een BTW-nummer heeft, is de verlegging van de BTW vandaag alleen maar mogelijk voor zover de onderneming een fiscale vertegenwoordiger heeft aangesteld. Die aanstelling is niet verplicht voor EU ondernemingen die zich rechtstreeks kunnen identificeren. Bij rechtstreekse identificatie moet wel BTW worden aangerekend op de factuur.
Dit onderscheid is echter niet meer verantwoord. Daarom zal de verlegging vanaf 01.01.2023 ook doorwerken wanneer de afnemer een buitenlandse onderneming is met een rechtstreekse BTW-identificatie (nieuw art. 20, § 1, eerste lid KB nr. 1).
Seminaries btw
- Diensten in grensoverschrijdende context: btw-praktijkcases met Tim Van Sant op vrijdag (vm) 20/06/2025 en maandag (av) 23/06/2025
- Eerste fiscale maatregelen uit de programmawet met Gilles Tack en Pieter-Jan Wouters op dinsdag (vm) 24/06/2025 en maandag (av) 30/06/2025
- Elektronische facturatie vanaf 2026: praktische handleiding voor accountantskantoren met Bart Van Coile op woensdag (vm) 25/06/2025
Btw club 2025-2026
In onze drie praktijkgerichte btw-clubsessies bespreken we de btw actualiteit: fiscale wetgeving, parlementaire vragen, btw-beslissingen en circulaires, rechtspraak alsook de belangrijkste op til zijnde wijzigingen. Via livestream of op locatie met Tim Van Sant en Gilles Tack.
- keuze uit 12 lesmomenten gespreid over 7 verschillende locaties en 5 livestreams
- livestream: verkiest u liever digitaal te volgen dan kan dit via een live webinar of door uitgesteld te kijken
- 9 uren permanente vorming ITAA categorie A! (3 × 3 uren per sessie)
- gratis toegang tot de module BTW in onze PRACTINET databank vanaf uw inschrijving tot 30 juni 2026!
- mogelijkheid tot betaling met KMO-portefeuille.
Sluit je aan bij onze btw-club
Fiscale club 2025-2026
Driemaandelijkse praktijkgerichte bespreking van de fiscale actualiteit inzake personenbelasting en vennootschapsbelasting: fiscale wetgeving, parlementaire vragen, circulaires, rechtspraak alsook belangrijke op til zijnde wetswijzigingen.
- keuze uit 13 lesmomenten gespreid over 8 verschillende locaties en 5 livestreams
- telkens twee vakexperten: Wim Van Kerchove en Tim Galloo
- livestream: verkiest u liever digitaal te volgen dan kan dit via een live webinar of door uitgesteld te kijken
- 12 uren permanente vorming ITAA categorie A!
- gratis toegang tot de modules PB en VenB in onze PRACTINET databank vanaf uw inschrijving tot 30 juni 2026!
- mogelijkheid tot betaling met KMO-portefeuille.
Grondige opleiding btw in 4 sessies
- Grondige opfrissing btw in vier sessies met Claire Verstraete. Livestream 2: telkens op donderdagnamiddag 13/11/2025, 20/11/2025, 27/11/2025 en 04/12/2025
Op de hoogte blijven van onze seminaries?
Schrijf je in voor onze nieuwsbrief